Директорот Дејан Павлески во неколкудневна работна посета на Дубаи со учество на светскиот настан “ЕКСПО 2020 Дубаи”

“Поврзување на умовите, создавање на иднината” е темата на светскиот настан за оваа година ЕКСПО 2020 Дубаи кој започна на 1 октомври, а ќе трае до 31 март 2022 година.На […]

Директорот Дејан Павлески панелист на Expo 2020 Dubai на тематски бизнис форум за “Climate change & Biodiversity”

Директорот Дејан Павлески ќе биде панелист на Expo 2020 Dubai на тематскиот бизнис форум за “Climate change & Biodiversity” на 4ти октомври 2021 година. Invest North Macedonia ќе земе учество […]

Директорот на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот судија на престижните награди ”Go Global” од Вашингтон

Дејан Павлески, директор на Агенцијата е еден од 15-те судии кои денеска ја вршат селекцијата на пријавените светски компании на Go Global Awards 2021 во организација на Мeѓународниот трговски совет […]

Над 70 работни места и бруто плати од 2 000 евра во новата јужнокорејска инвестиција во земјата

Инвестиција од 30 милиони евра, бруто плати од 2000 евра и 70 нови вработувања е проектот на јужнокорејската компанија Алмак и американската компанија Дура аутомотив системс кои денеска во ТИРЗ […]

Прва јужнокорејска инвестиција во земјата од 30 милиони евра

Нов инвестициски проект вреден 30 милиони евра за изградба на најсовремен објект во земјава во кој ќе се одвива напредно производство и склопување на технолошки компоненти за автомобилската индустрија. Проектот […]

Директорот Павлески во посета на компании во Истанбул, потенцијалот за инвестиции голем

Директорот на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот Дејан Павлески е во дводневна посета на Истанбул, Турција каде ќе оствари работни средби со неколку турски компании кои веќе […]

„Отворен Балкан“ за европска иднина на регионот

Директорот на Агенцијата Дејан Павлески, на покана од Кабинетот на претседателот на Владата, присуствуваше на Економскиот форум за регионална соработка, кој е организиран во координација со кабинетите на претседателот на […]

Интервју за локално.мк со директорот Дејан Павлески: Десет странски компании во прелиминарни прeговори за инвестирање во земјата

“Во 2018, 2019 и 2020 година вкупно СДИ од 1 милијарда и 350 милиони долари односно повеќе за 5 милиони долари од вкупните СДИ во претходните 5 години од 2013 […]

Директорот на Агенцијата, Дејан Павлески судија на Go Global Awards 2021

За прв пат македонските компании имаат можност меѓу 176 земји во светот да се натпреваруваат со своите деловни достигнувања за награда која ќе им овозможи билет за директен влез во […]

Преку унапредување на соработката меѓу Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот и Делегацијата на германското стопанство до нови странски инвестиции

Директорот на Агенцијата, Дејан Павлески оствари средба со Директорот на Делегацијата на Германското стопанство во Северна Македонија, Патрик Мартенс за унапредување на соработката во делот на привлекување на нови германски […]