План за забрзан економски раст 2022-2026

Планот за забрзан економски раст е продолжение на успешните политики за достигнување раст на БДП над 5%, 12 милијарди евра инвестиции и 156.000 нови работни места. Планот за забрзан раст […]

Заев – Бесими: Планот за забрзан економски раст е продолжение на успешните политики за достигнување раст на БДП над 5%, 12 милијарди евра инвестиции и 156.000 нови работни места

Директорот Дејан Павлески како дел од економскиот тим на Владата присуствуваше на прес конференцијата на која Претседателот на Владата, Зоран Заев и министерот за финансии, Фатмир Бесими го претставија Планот […]

Invest North Macedonia на најпрестижниот саем во Дизелдорф, Германија

Посетителите на еден од водечките саеми за безбедност и здравје при работа од денеска до 29 октомври ќе имаат можност да го посетат и националниот штанд на Агенцијата за странски […]

Шест македонски компании меѓу 2121 учесници на светскиот настан А+А со помош на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот

На најголемиот светски настан за безбедност и здравје при работа, Саемот “А+А”, Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на шест домашни компании од текстилната индустрија им овозможи да […]

За прв пат награда за Invest North Macedonia од Меѓународниот трговски совет од Вашингтон

Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот го освои второто место на меѓународниот натпревар за најдобри компании и организации од целиот свет Go Global Awards 2021 организиран од Меѓународниот […]

Директорот Дејан Павлески во неколкудневна работна посета на Дубаи со учество на светскиот настан “ЕКСПО 2020 Дубаи”

“Поврзување на умовите, создавање на иднината” е темата на светскиот настан за оваа година ЕКСПО 2020 Дубаи кој започна на 1 октомври, а ќе трае до 31 март 2022 година.На […]

Директорот Дејан Павлески панелист на Expo 2020 Dubai на тематски бизнис форум за “Climate change & Biodiversity”

Директорот Дејан Павлески ќе биде панелист на Expo 2020 Dubai на тематскиот бизнис форум за “Climate change & Biodiversity” на 4ти октомври 2021 година. Invest North Macedonia ќе земе учество […]

Директорот на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот судија на престижните награди ”Go Global” од Вашингтон

Дејан Павлески, директор на Агенцијата е еден од 15-те судии кои денеска ја вршат селекцијата на пријавените светски компании на Go Global Awards 2021 во организација на Мeѓународниот трговски совет […]

Над 70 работни места и бруто плати од 2 000 евра во новата јужнокорејска инвестиција во земјата

Инвестиција од 30 милиони евра, бруто плати од 2000 евра и 70 нови вработувања е проектот на јужнокорејската компанија Алмак и американската компанија Дура аутомотив системс кои денеска во ТИРЗ […]

Прва јужнокорејска инвестиција во земјата од 30 милиони евра

Нов инвестициски проект вреден 30 милиони евра за изградба на најсовремен објект во земјава во кој ќе се одвива напредно производство и склопување на технолошки компоненти за автомобилската индустрија. Проектот […]